KWAS NIKOTYNOWY I JEGO POCHODNE

Kwas nikotynowy metabolizuje w organizmie do amidu kwasu nikotynowego (witamina PP). Jeśli podaje się go w dawkach większych, niż to wynika z zapotrzebowania jako na witaminę, to hamuje uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej, zmniejsza stężenie wolnych kwasów tłuszczowych i triglicerydów w surowicy, zmniejsza biosyntezę frakcji LDL cholesterolu. Działa silnie rozszerzająco na naczynia obwodowe (p. rozdz. 8) oraz silnie drażni przewód pokarmowy. Około 50% leczonych chorych nie toleruje kwasu nikotynowego. Kwas nikotynowy łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego.

Wskazany jest przede wszystkim w stanach zwiększonego stężenia frakcji VLDL i LDL (typ II, III, IV i V hiperlipoproteinemii). W dużym programie wtórnej prewencji choroby wieńcowej (Coronary Drug Project) wykazano, że jego stosowanie wyraźnie zmniejszało śmiertelność w porównaniu z grupą kontrolną. U niektórych chorych (zwłaszcza w typie Ilb) korzystne jest kojarzenie go z cholestyraminą. Objawy działania niepożądanego i przeciwwskazania opisano w rozdziale o lekach rozszerzających naczynia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Terapia lekami „nienaparstnicowymi”

Wpływ omawianych leków na układ krążenia ustępuje bardzo szybko po przerwaniu wlewu dożylnego (kilka minut), co zapewnia bezpieczeństwo tej farmakoterapii. Wybór leków nie jest trudny. W niewydolności krążenia, wywołanej chorobami...