OPERACJE WODOGŁOWIA

Opisano następującą metodę ślepej intubacji dotchawiczej w przypadku zgorzelinowego zapalenia jamy ustnej69. Wprowadza się igłę Tuohy przez błonę pierścienno-tar- czową, a następnie wsuwa się przez nią jałowy cewnik winylowy od dołu przez struny głosowe do momentu zawinięcia się go w krtani. Następnie przez snos wprowadza się inny cewnik z tępym haczykiem i w ten sposób cewnik winylowy zostaje przeciągnięty przez nos. Wówczas po tym cewniku wprowadza się rurkę zbrojoną typu Magil- la, a sam cewnik usuwa. Zastosowanie może tu znaleźć ketamina.

Anestezja do usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych (patrz: Baraka A., Br. J. Anaesth., 1974, 46, 124). Operacje neurochirurgiczne. Wymagają one płytkiej anestezji z intubacją ustno-tcha- wiczą. Halotan jest u dzieci środkiem wygodnym, gdyż oddychanie jest zwykle spokojne, nie ma niebezpieczeństwa wybuchu, należy jednak przeciwdziałać hipowentyla- cji. Anestezja trójchloroetylenem ma u małych dzieci tę wadę, że powoduje przyspieszenie oddychania. Ketamina jest użyteczna do zabiegów diagnostycznych70.

OPERACJE WODOGŁOWIA. Intubacja może być utrudniona z powodu dużego czoła, przeszkadzającego w uwidocznieniu krtani. PRZEPUKLINA OPONOWA. Wymagana jest staranna technika znieczulenia. Operację wykonuje się w ułożeniu twarzą w dół. Konieczna jest intubacja dotchawicza. Potrzebna jest także wentylacja kontrolowana, gdyż oddychanie własne, głównie przeponowe, jest w tej pozycji znacznie utrudnione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BARBITURANY:

Pentobarbital (Nembutal) - dobrze tolerowany przez dzieci. Dawka doustna 6 mg/ /leg, maksymalna 200 mg. Podobną dawkę ma Seconal. Oba leki mogą powodować nie pokój przedoperacyjny. Per rectum - 60...