POWIKŁANIA

Najczęstszymi i najgroźniejszymi, często śmiertelnymi powikłaniami w pierwszych dniach po przeszczepie są krwotoki i zakrzepy naczyń wątrobowych. Nieco później mogą wystąpić przecieki żółci, zwężenia i niedrożności dróg żółciowych. Wywołują one często żółciowe zapalenie otrzewnej o ciężkim przebiegu oraz są punktem wyjścia dla zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych (19).

Odrzucanie przeszczepu, ostre lub przewlekłe, przejawia się pogarszaniem czynności wątroby. W jego ocenie pomocne są badania biochemiczne i biopsja cienko- igłowa.

ROKOWANIE I WYNIKI. Rodzaj i nasilenie powikłań pooperacyjnych mają zasadniczy wpływ na dalsze rokowanie. Chorzy z prawidłowo funkcjonującym przeszczepem ponad rok od operacji rokują dobrze. Wyniki uzyskiwane u dzieci są lepsze niż u dorosłych, a roczne przeżycie po zabiegu osiąga się, zależnie od ośrodka, u 50-80% operowanych (43, 52, 60). W Polsce pierwszego udanego przeszczepu wątroby u dziecka dokonano 1 marca 1990 r. w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powietrze zalegające w jamie opłucnej

Powietrze zalegające w jamie opłucnej można usunąć: a. Stosując dren do jamy opłucnej połączony z przewodem zanurzonym pod wodą. Metoda zwykle używana.b. Przy użyciu zastawki Heimlicha5G (flutter valve). Jest to...