Rozpoczęcie leczenia farmakologicznego

Rozpoczęcie leczenia farmakologicznego bez uprzedniego stosowania diety jest uzasadnione tylko u niewielu chorych. Powinno ono być stosowane u chorych z hipercholesterolemią rodzinną, którzy przeszli już zawał serca lub mają wyraźne objawy choroby niedokrwiennej serca, a także gdy mieli przeprowadzone zabiegi rewaskularyzacyjne. Decyzja podania leku zmniejszającego stężenie cholesterolu nie zwalnia z dalszego leczenia dietetycznego. Jeśli aktualnie podawany lek po 6-8 tygodniach stosowania nie zmniejszy stężenia cholesterolu przynajmniej o 15%, to należy zastąpić go innym łub spróbować leczenia skojarzonego dwoma lekami.

Leki zmniejszające stężenie cholesterolu można podzielić ze względu na mechanizm ich działania na 2 grupy: 1) leki nie wchłaniające się z przewodu pokarmowego i, przez wpływ na krążenie jelitowo-wątrobowe cholesterolu, zwiększające jego wydalanie, 2) leki ingerujące w metabolizm lipidów, odznaczające się dobrym wchłanianiem z przewodu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przyczyny pooperacyjnej niewydolności

Przyczyny pooperacyjnej niewydolności oddechowej u noworodków są następujące: 1) hipotermia 34° i poniżej, 2) przedawkowanie środków zwiotczających, 3) przedawkowanie środków wżiewnych, 4) wzmożenie działania środków zwiotczających przez eter, -5) istniejąca...