Spośród antagonistów witaminy K

Spośród antagonistów witaminy K najbardziej toksyczny okazał się dikumarol. Dlatego też, mimo że był on pierwszym wprowadzonym do lecznictwa doustnym lekiem przeciwkrzepliwym, stosowany jest obecnie coraz rzadziej. Najczęściej stosowane są acenokumarol (Syncumar), warfaryna i fenprokumon (Marcumar). Są one bowiem najmniej toksyczne i najbardziej zmniejszają stężenie protrombiny.

W razie wystąpienia krwawień w czasie stosowania doustnych leków przeciw- krzepliwych, należy przerwać leczenie i podawać pozajelitowo witaminę K.

Dawkowanie doustnych leków przeciwkrzepliwych przedstawiono w tab. 9.1. Początkowo dawki powinny być większe, aby możliwie szybko zmniejszyć stężenie protrombiny do 20-40%, co zwykle następuje w 2-3 dniu leczenia. Potem stosuje się dawki podtrzymujące, które dobiera się indywidualnie, w zależności od stwierdzonego czasu protrombinowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeciwwskazaniami do jego stosowania jest

Przeciwwskazaniami do jego stosowania jest czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, uczulenie na salicylany, skazy krwotoczne. W dawkach hamujących agregację płytek krwi jest dobrze tolerowany przez chorego. Objawy niepożądanego działania...