Środki anestetyczne:

-1. Środki dożylne. Tiopental 3-4 mg/kg w połączeniu z podtlenkiem azotu i tlenem oraz środkiem zwiotczającym i IPPV54. Patrz także str. 390. Zamiast tiopentalu można użyć altezyny dawka 0,07 ml/kg między 2 i 10 rokiem życia, 0,05 ml/kg między 10 i 16 rokiem życia. Dawka metoheksitalu wynosi 1,1 mg/kg między 2 a 10 rokiem życia i 1,2 mg/kg od 10 do 16 roku życia55.

-2. Środki wziewne. Eter jest środkiem wygodnym, aczkolwiek wybuchowym. Można go podawać z powietrzem metodą otwartą przy użyciu maski lub z tlenem czy z mieszaniną podtlenek azotu-tlen za pomocą aparatu do anestezji. Do niedawna –• obecnie rzadko – wprowadzenie do anestezji wykonywano eterem dwuwinylowym lub chlorkiem etylu. Halotan z tlenem jest szczególnie wygodny w anestezji dzieci, gdyż daje dobrą wentylację, zwiotczenie mięśni, jest niewybuchowy i nie wymaga wstrzyknięć dożylnych. Niektórzy stosują chętnie cyklopropan55 jako środek do indukcji.

-3. Ketamina. Dawka 2 mg/kg dożylnie lub 10 mg/kg domięśniowo. Polecana do zabiegów diagnostycznych i niewielkich operacji u małych dzieci, i niemowląt. Typowymi przykładami są: odma czaszkowa, zabiegi ortopedyczne, opatrunki u oparzonych, badanie okulistyczne w anestezji, badanie per rectum itd. Zalecana w zniekształcającym zbliznowaceniu szyi w następstwie oparzenia, utrudniającym utrzymanie drożności dróg oddechowych w czasie wprowadzenia do anestezji do operacji plastycznych57. Środek ten może powodować halucynacje także u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

DIAZEPAM

DIAZEPAM'1 - w dawce doustnej 0,2 mg/kg jest dobrym środkiem u dzieci ważących mniej niż 25 kg. WINIAN TRIMEPRAZYNY5 - jest to pochodna fenotiazyny, wywierająca działanie ośrodkowe uspokajające, przeciwhistaminowe, przeciwwymiotne...