Sulfinpirazon

Podaje się go doustnie w dawce 75 mg 2-3 razy dziennie. Sulfinpirazon. Jest pochodną fenylbutazonu o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Stosuje się go od dawna w leczeniu skazy moczanowej dzięki właściwościom hamowania resorpcji zwrotnej kwasu moczowego w kanalikach nerkowych. Stwierdzenie u chorych na dnę moczanową leczonych sulfinpirazonem wydłużenia czasu przeżycia płytek krwi stało się punktem wyjścia do zastosowania go w celu zmniejszenia ich agregacji. Lek hamuje zarówno zlepność, jak i agregację płytek krwi. Mechanizm tego działania jest związany z blokowaniem cyklooksygenazy, enzymu niezbędnego do wytwarzania prostaglandyn z kwasu arachidonowego. Działa więc podobnie do kwasu acetylosalicylowego, jednakże, w odróżnieniu od niego, hamowanie cyklo-oksygenazy w płytkach krwi jest odwracalne. Poza tym ma ochronne działanie na śródbłonek naczyń. Wyniki badań nad zastosowaniem sulfinpirazonu u chorych z przebytym zawałem serca (m.in. ART – Anturane Reinfarction Trial Research Group 1978, Canadian Cooperative Study Group 1978, ARIS – Anturan Reinfarction Italian Study 1979) wykazały zmniejszenie liczby zgonów u chorych nim leczonych.

Sulfinpirazon dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając po – 2 h stężenie lecznicze we krwi. Wiąże się w znacznej części z białkami osocza. W ciągu 24 h 25-50% leku wydala się z moczem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

FARMAKOTERAPIA ZWIĘKSZAJĄCA OBJĘTOŚĆ WYRZUTOWĄ

FARMAKOTERAPIA ZWIĘKSZAJĄCA OBJĘTOŚĆ WYRZUTOWĄ SERCA GŁÓWNIE PRZEZ ZWIĘKSZENIE SIŁY SKURCZU MIĘŚNIA SERCOWEGO W przypadku gdy wyrównanie hipowolemii nie powoduje istotnego zwiększenia objętości wyrzutowej serca, nadal podstawowymi lekami stosowanymi w celu...