ANESTEZJA U CHORYCH HOSPITALIZOWANYCH

Chorzy ze schorzeniami uzębienia są przyjmowani do szpitala, gdy zarówno sam zabieg, jak i możliwości znieczulenia przekraczają zakres działalności ambulatorium stomatologicznego, lub też gdy stan ogólny chorego jest przeciwwskazaniem do anestezji w warunkach ambulatoryjnych.

Chorzy przebywający w szpitalu powinni być wszechstronnie zbadani. Można zlecić im premedykację. Technika anestezji jest połączona zwykle z intubacją i tamponowaniem gardła dla uniknięcia zaaspirowania krwi lub wydzieliny. Wystarczającym uszczelnieniem są dwa tampony (np. typu Tampax), związane ze sobą i umieszczone. w gardle po obu stronach rurki nosowo-tchawiczej. Chirurdzy wolą zwykle ten typ rurki, z wyjątkiem operacji w obrębie górnych siekaczy (resekcja korzenia, torbiele okołozębowe itd.), gdzie bardziej dogodne są rurki ustno-tchawicze.

Powikłania i ryzyko: 1. Krwotok z nosa i uraz spowodowany wprowadzeniem rurki. Można je zmniejszyć spryskując błonę śluzową nosa środkami obkurczającymi naczynia (np. 4°/o kokaina).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Endoskopowa wsteczna cholangiopankreatografia

Endoskopowa wsteczna cholangiopankreatografia jest jak dotąd technicznie bardzo trudna do wykonania u niemowląt. U dzieci starszych jest badaniem mogącymprawie zawsze ustalić rozpoznanie. Badanie scyntygraficzne wątroby z użyciem znaczników technetowych jest...