Antywitaminy K

Antywitaminy K wchłaniają się z przewodu pokarmowego i dzięki temu mogą być podawane doustnie. Poszczególne preparaty różnią się między sobą pod względem siły i czasu działania przeciwkrzepliwego, a także szybkości wchłaniania, od której zależy początek działania (tab. 9.1). Wszystkie pochodne kumaryny w różnym stopniu kumulują się i wiążą z białkami osocza. Pochodne indandionu się nie kumulują. Wymagają indywidualnego dawkowania, które określa się na podstawie oznaczenia czasu protrombinowego. Uważa się, że kryterium bezpieczeństwa i pełnej skuteczności działania przeciwkrzepliwego jest spełnione przez zmniejszenie stężenia protrombiny do 20-40%.

Częstość oznaczania stężenia protrombiny jest uzależniona od jego stabilności, a co mają wpływ: wrażliwość osobnicza, rodzaj preparatu przeciwzakrzepowego i stosowane równocześnie inne leki (interakcja).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mniejszą rolę odgrywają płytki krwi

Mniejszą rolę odgrywają płytki krwi w powstawaniu zakrzepów żylnych. Dlatego też w tych stanach leczenie przeciwzakrzepowe i fibrynolityczne wydaje się być bardziej uzasadnione od stosowania leków hamujących zlepność i agregację...