BRONCHOGRAFIA

a. Jak do bronchoskopii tradycyjnej (str. 376), lecz fibroskop wprowadzony przez sztywny bronchoskop może zajmować znaczną część jego światła86.

b. Wprowadzenie fibroskopu przez światło standardowej rurki ustno-tchawiczej87. Można przy tym utrzymywać wentylację przerywanym ciśnieniem dodatnim, jeśli zapewni się odpowiednią szczelność za pomocą łącznika do odsysania typu Cobba. (Średnica bronchoskopu fibroskopowego wynosi od 3 do 6,5 mm). Bronchoskopu fibrosko- powego można także używać do ułatwienia intubacji dotchawiczej w trudnych przypadkach88.

BRONCHOGRAFIA. Lipiodol (wprowadzony pierwotnie jako lek przeciwko kile przez Lafaya w r. 1901) został zastosowany jako środek cieniujący przez Sicarda i Forestiera w r. 1922. Do wypełnienia jednego płuca u dorosłego potrzeba 10-15 ml u dzieci używa się 6-8 ml do badania jednej strony. „Dionosil” jest lepszy od lipiodolu, ponieważ jest usuwany z płuc w ciągu 8 godzin i wnika w bardzo niewielkim stopniu do pęcherzyków. Dionosil częściej jednak wywołuje kaszel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obmacując brzuch dziecka

Obmacując brzuch dziecka można wyczuć poniżej prawego łuku żebrowego przy bocznym brzegu mięśnia prostego gładki, owalny, twardy guz. Odpowiada on prze- rośniętemu odźwiernikowi. Najłatwiej jest go stwierdzić badając dziecko zaraz...