Metoda O’Briena

-2. Metoda O’Briena122. Z wkłucia tuż przed skrawkiem ucha poniżej wyrostka jarzmowego podaje się przez igłę roztwór wokół wyrostka kłykciowego żuchwy.

Analgezja miejscowa do operacji woreczka łzowego (p. Philps128). BLOKADA ZAGAŁKOWA. Jest niezbędna przed wszystkimi operacjami w analgezji miejscowej. Po powierzchniowym znieczuleniu rogówki i worka spojówkowego blokuje się krótki i długi tylny nerw rzęskowy oraz zwój rzęskowy wewnątrz stożka mięśniowego. Zaopatrują one błonę naczyniową i rogówkę oraz zmniejszają napięcie mięśni zewnętrznych oka. Blokada zagałkowa rozszerza źrenicę, wywołuje wytrzeszcz, obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe i zmniejsza prawdopodobieństwo wypadnięcia ciałka’szklistego. Dyfuzję zwiększa dodanie hialuronidazy (6-10 jednostek TR – turbidity-redu- cing – do każdego mililitra roztworu). Wstrzyknięcie środka miejscowo analgetyczne- go powinno spowodować także porażenie mięśni zewnętrznych oka. Dobre wyniki daje 28/» lignokaina lub prilokaina w ilości 2 ml (4 ml do enukleacji).

-1. Górna blokada zagałkowa124 wykonywana jest przez mięsień prosty górny przy skierowaniu oka w dół z wkłucia tuż powyżej środka tarczki. Igłę długości 5 cm wprowadza się na 2-4 cm do tyłu, lekko do wewnątrz i do dołu. Ciągłe wstrzykiwanie roztworu w czasie przesuwania igły zabezpiecza przed uszkodzeniem żył.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Metoda operacyjna w rozległych resekcjach jelita

Metoda operacyjna w rozległych resekcjach jelita cienkiego ma duży wpływ na -wynik leczenia. Każda wytworzona przetoka zewnętrzna jelita, oprócz korzystnego wpływu na bezpośredni pooperacyjny przebieg, przyczynia się do utraty substancji...