Mimo wprowadzania coraz to nowszych leków

a, b, c – odpowiednio leki pierwszego, drugiego i trzeciego rzutu indywidualnie dobrane i łączone ACE-I – inhibitory konwertazy angiotensyny niu diety małosodowej (nie więcej niż 2-5 g chlorku sodowego na dobę), bogatobiałkowej, z odpowiednią ilością jarzyn i owoców. U chorych wyniszczonych nie ogranicza się podawania węglowodanów, a otyłym zaleca się dietę odchudzającą.

Mimo wprowadzania coraz to nowszych leków do leczenia niewydolności krążenia, stosowanie glikozydów naparstnicy jest nadal istotnym elementem w długotrwałej farmakoterapii. Są to leki szczególnie przydatne w leczeniu przewlekłej zastoinowej niewydolności krążenia z towarzyszącym migotaniem przedsionków lub szybkim rytmem zatokowym. Przestrzeganie zaleceń i przeciwwskazań, odpowiednich dawek leków oraz częsta kontrola chorego pozwalają na uzyskanie optymalnego efektu leczniczego i uniknięcia przedawkowania leku lub wystąpienia objawów niepożądanych (p. Część I, rozdz. 1).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

FARMAKOTERAPIA KONWENCJONALNA

Pod tym umownym terminem należy rozumieć stosowaną od lat farmakoterapię glikozydami nasercowymi i lekami moczopędnymi. Mimo wprowadzenia nowych środków leczniczych, poprawiających wydolność krążenia, leczenie to jest nadal w pełni aktualne,...