Neurotensyna

Neurotensyna zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego i pepsyny oraz zwalnia^ motorykę żołądka. Zwiększa wydzielanie wodorowęglanów i enzymów trzustki. Rozszerza naczynia trzewne zwiększając przepływ przez nie krwi. Ponadto obniża ciśnienie tętnicze, hamuje uwalnianie insuliny i glukagonu, doprowadza do hi- perglikemii i hipotermii.

Substancja P występuje we włóknach nerwów błędnych i w neuronach splotów śródściennych całego przewodu pokarmowego oraz komórkach dokrewnych obecnych, przede wszystkim w dwunastnicy i okrężnicy. Powoduje ona silne skurcze jelita cienkiego i okrężnicy oraz zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego. Jej brak w neuronach śródściennych jelita grubego obserwuje się w chorobie Hirschs- prunga.

Ściana jelita cienkiego spełnia ważną funkcję obronną przed drobnoustrojami znajdującymi się w świetle jelita. Pomiędzy kosmitami jelita znajdują się krypty jelitowe (Lieberktihna), których nabłonek zawiera pojedyncze komórki jelitowe z ziarnistościami kwasochłonnymi (Panetha). Komórki te wytwarzają kwaśne mukopolisacharydy oraz enzymy lizosomalne, a ich wydzielina prawdopodobnie polni funkcje bakteriobójcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wybór metody operacyjnej

-2- 3 ml, co powinno spowodować ustąpienie objawów napadu. Następnie podaje się 10% roztwór glukozy w stałym wlewie dożylnym w ilości utrzymującej prawidłowe stężenie glukozy we krwi (częsta kontrola tego...