Obserwacja chorego

-4. Obserwacja chorego, jego tętna i oddychania i natychmiastowa reakcja w razie powikłań (np. omdlenia). Monitory tętna nie spełniają swego zadania u pacjentów ambulatoryjnych, należy natomiast stale wyczuwać powierzchowną tętnicę skroniową.

-5. Anestezjolog musi od czasu do czasu pomagać przy zakładaniu instrumentów do jamy ustnej, szczególnie gdy konieczne są ekstrakcje po obu strpnach.

-6. Obowiązkowa jest stała obserwacja przepłymowierzy i wskaźników aparatu do anestezji, jego połączeń oraz stopnia zużycia gazów w butlach. Najważniejszą sprawą jest Utrzymanie swobodnego’oddychania przez nos.

Natychmiast po zakończeniu operacji należy zakończyć anestezję i przywrócić świadomość pacjenta. Anestezjolog powinien przewidywać postępowanie chirurgiczne i zamykać dopływ takich środków, jak halotan, przed zakończeniem ekstrakcji. Budzenie nie będzie wówczas przedłużonę. Przed usunięciem maski można podawać przez kilka minut czysty tlen. Należy obserwować w tym czasie chorego, aby upewnić się, że skrzepy krwi i wydzielina są wykrztuszane i nie dostają się do dróg oddechowych, a także aby opanować wszystkie objawy pobudzenia w okresie powrotu do świadomości. Zapaść może zdarzyć się również po zakończeniu operacji i anestezjolog musi być przygotowany do opuszczenia oparcia fotela i uniesienia nóg pacjenta.

Gotowa mieszanina podtlenku azotu i tlenu (Entonox) w połączeniu z parownikiem iialotanowym daje prosty, przenośny aparat do anestezji w stomatologii33. Potrzebny jest tylko jeden przepływomierz. Do tej mieszaniny dołączano także z tej samej butli 7°/o dwutlenku węgla w celu przyspieszenia wprowadzenia do anestezji34.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wrodzonemu przerostowemu zwężeniu odźwiernika

Wrodzonemu przerostowemu zwężeniu odźwiernika towarzyszą niekiedy inne anomalie przewodu pokarmowego, np. ziejący wpust, przepuklina rozworu przełykowego, zarośnięcie przełyku, zdwojenie odźwiernika, zwężenie dwunastnicy (34).Etiopatoloyia. Przyczyny i mechanizm powstawania w.p.z.o., pomimo wielu...