Pochodne metyloksantyn w leczeniu obrzęku płuc

Pochodne metyloksantyn w leczeniu obrzęku płuc mają znaczenie wspomagające (rozszerzają naczynia obwodowe i oskrzela, działają słabo moczopędnie). Najczęściej stosuje się aminofilinę w dawce 0,12 g co 30-60 min (do ok. 0,48 g/24 h).

Oprócz przedstawionej farmakoterapii należy stosować oczywiście i inne metody leczenia: a) odpowiednie ułożenie chorego w pozycji siedzącej z opuszczonymi kończynami dolnymi, b) zmniejszenie dopływu krwi do serca i przekrwienia płuc można uzyskać przez nałożenie opasek żylnych na kończyny lub upust krwi, jeśli ciśnienie tętnicze jest podwyższone lub prawidłowe, c) zapewnienie dobrej drożności dróg oddechowych oraz stosowanie tlenoterapii (3-6 1 tlenu na minutę) podawanie tlenu przez płuczkę alkoholową (60% alkohol etylowy) zmniejsza napięcie powierzchniowe pienistej wydzieliny zatykającej drogi oddechowe, d) w opornym na leczenie obrzęku płuc można zastosować intubację, oddech kontrolowany pod wzmożonym ciśnieniem lub bronchoaspirację (odsysanie wydzieliny z drzewa oskrzelowego).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Leki nienaparstnicowe o działaniu inotropowo dodatnim na mięsień sercowy są stosowane jedynie okresowo, w bardzo ciężkiej i opornej na leczenie glikozydami naparstnicy, lekami moczopędnymi i rozszerzającymi naczynia, niewydolności krążenia. Najczęściej...