POSTĘPOWANIE POOPERACYJNE

Dzieci w pierwszych dniach po zabiegu żywione są drogą pozajelitową. Ze względu na uszkodzoną wątrobę należy ograniczyć dożylną podaż preparatów tłuszczowych do 0,5-1 g/kg m.c./d, co naraża je na ujemny bilans energetyczny. Dawki Intra- lipidu można stopniowo i ostrożnie zwiększać kierując się intensywnością odpływu żółci. Wskazuje na niego obfity wyciek żółtej treści wokół sączka drenującego okolicę wnęki oraz zmniejszenie się stężenia bilirubiny w surowicy krwi i ustępowanie żółtaczki.

W późniejszym okresie zapotrzebowanie na mleko pokrywa się mieszankami zawierającymi tłuszcze o średniej długości łańcuchów – Humana, Portagen. Są •one lepiej przyswajane w przypadkach często obserwowanych zaburzeń we wchłanianiu tłuszczów (2).

Dążąc do szybkiego zmniejszenia stężenia bilirubiny zaleca się przewlekłe podawanie luminalu w dawkach 5 mg/kg m.c./d, pobudzającego aktywność transierazy glukuronowej (4, 5). Korzystnego działania tego leku można się jednak spodziewać jedynie u tych niemowląt, u których zaobserwowano wydalanie żółci po zabiegu (59). Poleca się także stosowanie hormonów steroidowych, np. prednisolonu w dawkach zmniejszanych począwszy od 20 mg/d. Mają one korzystnie wpływać na ustępowanie procesu zapalnego wątroby i wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych (23, 40). Zaobserwowano, że podawanie metylprednisolonu przez 4 dni w dawkach

-5- 10 mg/kg m.c./d wyraźnie zwiększyło wypływ żółci z wątroby w okresie pooperacyjnym (22). Ryzyko wystąpienia zakażenia dróg żółciowych zmusza do wielomiesięcznego stosowania antybiotyków – cefalosporyn bądź aminoglilcozydów lub sulfonamidów (Biseptol) (16, 40).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

LECZENIE

Wybór leczenia zależy od umiejscowienia torbieli. Pojedyncze torbiele wewnątrz- wątrobowe przeważnie nie mają połączenia z drogami żółciowymi i gdy umiejscowione są na obwodzie wątroby, udaje się je wyłuszczyć w całości....