RURKA GREENA-GORDONA

RURKA GREENA-GORDONA. Do zabiegów na lewym płucu z koniecznością wentylacji tylko prawego płuca można stosować rurkę Greena-Gordona38. Jest to rurka z dwoma mankietami uszczelniającymi. Dolne cztery centymetry rurki są wygięte pod kątem 15° i na tej zakrzywionej części znajduje się laoczny otwór o wymiarach 2X3 cm z mankietem uszczelniającym przymocowanym do jego brzegów i otaczającym pozostałą część rurki. Sztywny gumowy haczyk odchodzi od rurki po przeciwnej stronie, 1 cm powyżej otworu. Dolna granica mankietu tchawiczego znajduje się 1 cm powyżej haczyka. W czasie wprowadzania rurki przez laryngoskop używa się metalowego prowadnika. Wchodzi ona na ślepo do prawego oskrzela do momentu, gdy jej haczyk oprze się o ostrogę. Uszczelnia się górny (tchawiczy) mankiet, a następnie mankiet w prawym oskrzelu. Obecność szmeru oddechowego nad prawym płucem i górnym jego płatem dowodzi prawidłowego położenia rurki. Produkowana w dwóch rozmiarach. Przydatna w przypadku wysokiego zwężenia lewego oskrzela głównego, nowotworu górnej części lewego oskrzela głównego, przetoki lewego oskrzela głównego, operacji plastycznych lewego oskrzela głównego.

RURKA BRYCE-SMITHA-SALTA39. Jest to rurka o podwójnym świetle, którą można uważać za prawostronną wersję rurki Carlensa. Jej część oskrzelowa odchodzi pod kątem około 17° i ma mankiet z otworem na przednio-bocznej ścianie, odpowiadającym ujściu oskrzela górnopłatowego. Rurkę wprowadza się przez szparę głośni przy użyciu laryngoskopu, a następnie posuwa na ślepo. Uszczelnia się mankiet, osłuchuje płuco i dokonuje koniecznych poprawek. Rurka ta nie ma haczyka opierającego się o rozwidlenie tchawicy.

RURKA BRYCE-SMITHA40. Modyfikacja rurki o podwójnym świetle Carlensa (do lewego oskrzela). Produkowana w trzech rozmiarach. RURKA WHITE’A41. Jest to rurka o podwójnym świetle, służąca do intubacji prawego oskrzela głównego. Mankiet z otworem w części dooskrzelowej umożliwia wentylację prawego górnego płata. Haczyk opierający się o ostrogę tchawicy ułatwia utrzymanie rurki w tej pozycji. Wprowadza się ją poprzez szparę głośni przy użyciu laryngoskopu, a dalej na ślepo. Prawidłowe położenie rurki trzeba potwierdzić osłuchi- waniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Klasyczne cechy anestezji

Dzisiaj przyjmuje się, że rutynowo należy dodawać przynajmniej 30% tlenu lub więcej w razie potrzeby. Okresy anestezji17 (przy użyciu wyłącznie podtlenku azotu z tlenem): 1) analgezja - okres I 2)...