TECHNIKA OPERACYJNA

Chociaż sama zasada przeszczepiania wątroby jest teoretycznie prosta, zabieg może okazać się nadzwyczaj skomplikowany ze względu na często spotykany nieprawidłowy przebieg naczyń i rozległe krążenie oboczne spowodowane nadciśnieniem wrotnym towarzyszącym niewydolności wątroby (52). Dodatkowo komplikują go często obserwowane zaburzenia krzepnięcia krwi oraz zrosty w jamie brzusznej po uprzednio przebytych operacjach. Przeszczepianie wątroby składa się z trzech etapów:

-1. Pobranie narządu. Potencjalny dawca, najczęściej dziecko po ciężkim urazie ośrodkowego układu nerwowego lub zabiegu neurochirurgicznym, w czasie którego stwierdzono rozległe uszkodzenie mózgu, przebywa na oddziale intensywnej opieki. Czynności życiowe podtrzymywane są za pomocą respiratora i środków farmakologicznych. Pobierany jest pachwinowy węzeł chłonny i krew do określenia zgodności immunologicznej z biorcą. Codziennie wykonuje się badania jałowości krwi i moczu. W pobliżu musi się znajdować odpowiednio wyposażona Sala operacyjna.

Stwierdzenie, zgodne z przepisami prawnymi (62), śmierci mózgowej lub nagle zatrzymanie krążenia jest hasłem dla zespołu transplantologicznego do szybkiego pobrania wątroby i nerek, jako że okres „ciepłego niedokrwienia”, tj. czas od chwili zatrzymania krążenia lub wyłączenia sztucznego oddechu do chwili rozpoczęcia chłodzenia narządów, nie może przekroczyć 5 min. Przy zachowaniu zasad asep- tyki wykonuje się cięcie sekcyjne z przecięciem mostka. Wydziela się żyłę wrotną i przez żyłę krezkową górną wprowadza się do niej kaniulę. Rozpoczyna się przetaczanie 1-2 litrów lodowatego płynu UW (University Wisconsin) lub Collinsa pod ciśnieniem nie przekraczającym 9,8 kPa (100 cm H20). W tym samym czasie zaciska się aortę w odcinku piersiowym i wprowadza drugą kaniulę wstecznie przez aortę brzuszną do poziomu przepony lub nieco powyżej tak, aby było możliwe jednoczesne płukanie od strony tętniczej zarówno wątroby, jak i nerek. Odbiór płynów przepływających przez narządy odbywa się przez dren umieszczony w żyle głównej dolnej powyżej jej rozwidlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rehabilitacja rwy kulszowej Warszawa – duże pieniądze

Rehabilitacja rwy kulszowej W Warszawie to duży wydatek. Nie zamierzam Państwa oszukiwać. Uważam jednak, że najważniejsze jest coś innego. Rehabilitacja rwy kulszowej Warszawa powinna przełożyć się na poprawę zdrowia. Rehabilitacja...