Układ krążenia

Niekiedy u noworodków w dzasie wdechu powstaje w żołądku ujemne ciśnienie, co powoduje wessanie powietrza. Jeżeli powoduje to wzdęcie lub utrudnia oddychanie, należy posłużyć się cewnikiem jako sondą żołądkową.

Układ krążenia. W krążeniu płodowym lewa komora wyrzuca krew przez tętnicę główną do tkanek i do łożyska w stosunku V3 do 2/3. Utlenowana krew z łożyska, wracając do serca, miesza się z krwią żyiną. Połowa objętości tej mieszanej krwi przepływa przez otwór owalny do lewego serca. Druga połowa płynie przez prawe serce do krążenia płucnego, chociaż pewna jej część dostaje się do aorty przez przewód tętniczy.

Po urodzeniu i po podwiązaniu pępowiny wzrasta opór „naczyniowy w krążeniu dużym, ponieważ krew płynąca uprzednio do łożyska musi obecnie przepłynąć przez tętnice do tkanek. Jednocześnie, wraz z rozpoczęciem oddychania, dochodzi do gwałtownego odruchowego spadku oporu naczyniowego w krążeniu płucnym oraz do wzmożonego przepływu krwi przez płuca. Następuje spadek ciśnienia w tętnicy płucnej i odwrócenie kierunku, przepływu przez przewód tętniczy. Światło tego naczynia zmniejsza się w ciągu następnych 7-10 dni i ostatecznie zarasta. Zamyka się także otwór owalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Naczynioruchowy peptyd jelitowy

Hamuje wchłanianie wody, sodu i potasu w jelicie cienkim. Pobudza uwalnianie- insuliny i glukagonu. Żołądkowy peptyd hamujący (GIP) wytwarzany jest przez komórki APUD (Amine Precursors Uptake Decarboxylation) i komórki K...