W pozostałych okolicach brzucha

Ryc. 10-11. Zdjęcie rtg jamy brzusznej noworodka z niedrożnością żołądka (Zakład Rentgeno- diagnostyki Pediatrycznej AM w Lublinie, prof. K. Pietroń).

jąc całą ilość spożytego pokarmu. Dłużej trwająca nie leczona niedrożność może doprowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów oraz zasadowicy. Następuje duży spadek masy ciała, nie mieszczący się w granicach fizjologicznych. W wyniku wymiotów może dojść do zachłystowego zapalenia płuc i zapalenia ucha środkowego. W okolicy nadbrzusza obserwuje się po karmieniu „stawianie” żołądka, podczas gdy pozostała część brzucha jest zapadnięta. NoAvorodek oddaje smółkę, natomiast brak jest stolca. Rozpoznanie można potwierdzić badaniem rentgenowskim. Na zdjęciu przeglądowym jamy brzusznej, wykonanym w pozycji pionowej, stwierdza się jedną dużą banię powietrza w lewym podżebrzu z poziomem płynu (ryc. 10-11).

W pozostałych okolicach brzucha brak śladu gazów. Po podaniu papki barytowej zalega ona w żołądku nie przechodząc do dwunastnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Metabolizm

Metabolizm. U dzieci dochodzi zwykle w czasie anestezji do nieznacznej kwasicy. Jeśli' dziecko głodzono zbyt długo przed operacją, może wystąpić hipoglikemia47, szczególnie poniżej 4 roku życia lub 15,5 kg masy....