Pod ręką
ł. Należy wykonać anestezję dotchawiczą za pomocą kątowego łącznika z otworem do odsysania. Można wtedy wprowadzić do rurki cienki cewnik służący do wstrzyknięcia oleju. Wystarczy gumowy elastyczny cewnik, tak oznaczony, by radiolog wiedział, w którym momencie jego zakończenie znajdzie się poniżej wylotu rurki dotchawiczej89.
-2. Pod ręką musi być ssak do oczyszczania drzewa oskrzelowegor a) przed wprowadzeniem oleju cieniującego, b) po zakończeniu zabiegu, c) w każdej chwili w razie nagłej potrzeby.
-3. Należy utrzymać bezdech od momentu wstrzyknięcia oleju aż do chwili' zakończania zdjęć, co zapobiega wypełnieniu pęcherzyków środkiem kontrastowym. Oznacza to, że cały zespół musi wykonywać swe zadania szybko należy tu np.: a) wstrzyknięcie skoliny i hiperwentylacja tlenem, b) wstrzyknięcie środka cieniującego, c) trzymanie głowy w czasie zmiany pozycji chorego w celu wypełnienia środkiem kontrastowym różnych płatów i w czasie wykonywania zdjęć, d) wentylacja tlenem. Zamiast skoliny można użyć innych środków zwiotczających (np. gallaminy).
Dodaj komentarz