ZNIECZULENIE MIEJSCOWE

U chorych z obfitą wydzieliną drenaż ułożeniowy pomaga oczyścić drzewo oskrzelowe przed bronchografią. Bronchogramy są wtedy lepsze, a samo badanie bezpieczniejsze.

ZNIECZULENIE MIEJSCOWE jest zadowalające u dorosłych i u współpracujących dzieci. Nie musi_ono być głębokie. Można podać do ssania pastylkę z ametokainą lub lignokainą, a potem spryskać krtań roztworem środka znieczulającego. Zwykle nie ma potrzeby znieczulania tchawicy ani błony śluzowej oskrzeli. Środek cieniujący podaje się przez cewnik wprov/adzony przez nos lub nad tylną częścią języka, albo wstrzykuje bezpośrednio przez błonę pierścienno-tarczową.

ANESTEZJA jest konieczna u małych dzieci (poniżej 6 lat) lub u chorych nie współpracujących. Bronchografia wykonywana u małych dzieci z rozległymi rozstrzeniami oskrzeli, obfitą wydzieliną i zmniejszoną rezerwą oddechową, może być badaniem ryzykownym. Konieczny jest wyszkolony zespół, złożony z radiologa, anestezjologa i pielęgniarek. Nie ma większego znaczenia, jakich użyje się środków znieczulających, pod //arunkiem, że przestrzega się następujących zasad:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zabieg

Zabieg z reguły powinien być wykonany w znieczuleniu ogólnym, wyjątki są nieliczne, np. nie poddające się leczeniu współistniejące z w.p.z.o. zapalenie oskrzeli i płuc. Spośród wielu cięć powłok duże zalety...