Intubacja dotchawicza
i 0,25 mg). Neostygmina powinna być używana rutynowo w dawkach 0,07 mg/kg lub 0,5 mg/6 kg łącznie z atropiną 0,02 mg/kg. Źródłem kłopotów może być: 1) przedawkowanie 2) użycie innego środka powodującego depresję oddechową 3) niezamierzona hipotermia 4) użycie niektórych antybiotyków 5) dodatkowe użycie eteru.
Intubacja dotchawicza (p. także rozdz. XIII). Krtań dziecka różni się od krtani dorosłego następującymi cechami18: 1) jest wyżej położona: szpara głośni leży u dzieci na poziomie przestrzeni między 3 i 4 kręgiem szyjnym, u dorosłych o jedną przestrzeń niżej
-2) nagłośnia jest względnie dłuższa, ma kształt litery V, nie jest płaska, jak u dorosłych z przednią ścianą gardła tworzy kąt 45°, podczas gdy u dorosłych leży bliżej podstawy języka 3) najwęższa część krtani może znajdować się na1 poziomie chrząstki pierścieniowatej, która nie poddaje się rozciąganiu, jak struny, będące najwęższą częścią u dorosłych tak więc rurka intubacyjna może przejść przez głośnię, lecz następnie zatrzymać się na chrząstce pierścieniowatej, powodując uraz i obrzęk. W takiej sytuacji należy wprowadzić cieńszą rurkę. Uraz krtani może być niebezpieczny u dzieci, a obrzęk bywa wynikiem zarówno nieumiejętnej intubacji, jak i podrażnienia krtani przez zbyt szeroką rurkę przebywającą w niej zbyt długo. U dzieci poniżej 3 roku życia oba główne oskrzela odchodzą od tchawicy pod równym kątem, nie tak jak u dorosłych. Po urodzeniu tchawica ma 4 cm długości i 6 mm szerokości. Obliczanie dłu-gości rurki dotchawiczej19: odległość od zębów do ostrogi tchawicy jest równa połowie liczby lat życia + 12 cm średnica przekroju rurki – p. rozdz. XIII.
Dodaj komentarz