Objawy działania niepożądanego
Objawy działania niepożądanego dotyczą głównie przewodu pokarmowego. Mogą wystąpić: zaparcie, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, stolce tłuszczowe. U dzieci opisywano kwasicę hiperchloremiczną. Cholestyramina utrudnia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz leków o charakterze kwasowym (glikozydy naparstnicy, tiazydy, pochodne kumaryny, preparaty gruczołu tarczowego, tetracykliny, fenylbutazon). Leki te powinno się zażywać przynajmniej na 1 h przed podaniem cholestyraminy. Przy dłuższym stosowaniu obowiązuje uzupełniające podawanie witamin.
Podaje się w czasie posiłków w dawce 3-6 g 4 razy dziennie. Kolestypol. Jest żywicowym wymiennikiem jonowym o działaniu podobnym do cholestyraminy. Wskazania i objawy działania niepożądanego również są podobne. Lek podaje się w dawce 15-26 g/24 h w kilku dawkach podzielonych.
p-Sitosterol. Sitosterole są sterolami roślinnymi o budowie podobnej do cholesterolu. W niewielkim tylko stopniu (mniej niż 5%) wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Zmniejszają stężenie cholesterolu, hamując jego wchłanianie z jelit i stanowią uzupełniające leczenie hipercholesterolemii. Mogą powodować wymioty, biegunkę i wzdęcia.
Dodaj komentarz