PRZETOKA OSICRZELOWO-OPŁUCNOWA58 powoduje dwa powikłania:
-1. Przeciek gazu w czasie torakotomii może uniemożliwiać rozprężenie płuc. 2. Płyn zebrany w jamie opłucnowej lub w przestrzeni po wyciętym płucu może przedostać się do drzewa oskrzelowego i zalać je.
Najlepszym rozwiązaniem jest odizolowanie przetoki przez wprowadzenie rurki do oskrzela po stronie przeciwnej. Istnieje pewne niebezpieczeństwo przy wprowadzania blokera do kikuta oskrzela, gdyż może on łatwo rozerwać osłabioną linię szwów i zamienić małą przetokę w dużą.
DRENAŻ ROPNIAKA OPŁUCNEJ LUB ZAKAŻONEJ TREŚCI W PRZESTRZENI PO WYCIĘTYM PŁUCU. Ropniak drenuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym w pozyr- cji siedzącej. Anestezja może być niebezpieczna w razie nie rozpoznanej przetoki oskrze- lowo-opłucnowej i taka decyzja powinna być podjęta bardzo rozważnie. Anestezja jest jednakże niezbędna do zabiegów bardziej rozległych niż prosty drenaż, u dzieci i do zabiegu w ułożeniu na boku, i wtedy także planowaną metodę anestezji trzeba rozważyć pod kątem możliwości istnienia przetoki oskrzelowo-opłucnowej. Istnieje więc zwykle konieczność użycia rurki o podwójnym świetle.
Dodaj komentarz