Doogonowa część żołądka
te doprowadzają do przemieszczenia krezki brzusznej i grzbietowej oraz do powstania torby sieciowej za żołądkiem. W obrębie krezki grzbietowej żołądka przebiega pień trzewny i jego gałęzie. Pod koniec 4 tygodnia życia zarodka pomiędzy blaszkami krezki grzbietowej pojawia się zawiązek śledziony. Powiększając się dzieli on tę krezkę na część przednią, czyli więzad- ło żołądkowo-śledzionowe oraz tylną, określaną jako więzadło przeponowo- -śledzionowe. Więzadła te, początkowo bardzo krótkie, w miarę rozwoju ulegają wydłużeniu zwiększając ruchomość śledziony. Proces ten postępuje w okresie życia płodowego i pozapłodowego.
Doogonowa część żołądka przechodzi w małą pętlę jelitową, zwaną pętlą dwunastniczą. Pętla ta ustawiona jest w płaszczyźnie pośrodkowej, a jej wypukłość kieruje się do przodu. Stanowi ona końcowy odcinek jelita przedniego oraz początkowy jelita środkowego. Granica pomiędzy tymi odcinkami znajduje się w miejscu ujścia przewodu żółciowego wspólnego do dwunastnicy. W krezce brzusznej małej pętli jelitowej rozwija się zawiązek wątroby i jej
przewody oraz brzuszny zawiązek trzustki, natomiast w krezce grzbietowej powstaje grzbietowy zawiązek trzustki. W późniejszym okresie dwunastnica skręca się w prawo i zlepia swoją ścianą prawą z tylną ścianą jamy brzusznej. W związku z tym traci ona krezkę grzbietową i przyjmuje wtórnie położenie zaotrzewnowe. Tylko początkowa część dwunastnicy zachowuje swoją ruchomość dzięki pozostałej tu krezce grzbietowej i brzusznej. Dwunastnica ostrym zgięciem dwunastniczo-czczym przechodzi w wielką pętlę jelitową, zwaną również pętlą pępkową. Pętla pępkowa wypukłością skierowana jest do przodu (ryc. 10-5). Od jej szczytu odchodzi do pęcherzyka żółtkowego przewód jelitowo-żółtkowy przechodzący przez pierścień pępkowy. W krezce grzbietowej pętli przebiegają naczynia krezkowe górne. Pętla pępkowa składa się z dwóch ramion: górnego i dolnego. Z ramienia górnego powstaje jelito czcze i znaczna część jelita krętego, natomiast z ramienia dolnego tworzy się końcowa część jelita krętego,, jelito ślepe, okrężnica wstępująca i 2/3 prawe okrężnicy poprzecznej. Pętla pępkowa ulega obrotowi wokół osi biegnącej przez naczynia krezkowe górne i szczyt pętli. Ruch ten odbywa się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i w pierwszej fazie, trwającej do końca 4 tygodnia życia zarodka, wynosi 90°. W związku z tym ramię górne położone jest na prawo, a dolne na lewo od płaszczyzny pośrodkowej. Wzrost pętli pępkowej na długość, zwłaszcza jej ramienia górnego, następuje szczególnie szybko na początku 3 miesiąca życia płodu. Doprowadza to do powstania fizjologicznej przepukliny pępkowej. Przepuklina ta cofa się pod koniec 3 miesiąca życia, płodu, a w przypadku jej pozostania powstaje przepuklina pępowinowa.
Dodaj komentarz