ŚRODKI ZWIOTCZAJĄCE U DZIECI
ŚRODKI ZWIOTCZAJĄCE U DZIECI. Noworodek27 jest bardziej wrażliwy na działanie kurary niż dorosły, wrażliwość ta zmniejsza się jednak stopniowo w ciągu pierwszego miesiąca życia28 i znika po 3-4 tygodniach, zarówno u wcześniaków, jak i normalnych noworodków. Jest to zależne od płytki nerwowo-mięśniowej, a nie od wiązania leków z białkiem20. U dzieci uwalniana jest mniejsza ilość acetylocholiny. Trudności w okresie pooperacyjnym występują, jeżeli zaniechano użycia leków antycholine- sterazowych, jeżeli dopuszczono do hipotermii lub w wyniku wzmożenia działania środków zwiotczających przez eter lub antybiotyki. Pierwsza dawka tubokuraryny wynosi
-0, 75 mg/kg, dawki podtrzymujące – od V4 do V5 dawki wstępnej w odstępach około 40 minut. Przy końcu operacji należy podać atropinę (0,02 mg/kg) i prostygminę (0,1 mg/kg).
Sukcynylocholina jest chyba najlepszym środkiem zwiotczającym u noworodków, którym należy podać dawkę przewyższającą przynajmniej dwukrotnie dawkę dla dorosłych (w przeliczeniu na masę ciała), aby uzyskać podobny efekt, jakkolwiek poziom cholinesterazy w osoczu noworodków jest niższy niż u dorosłych. Można zastosować dawkę 5 mg i następnie wielokrotnie ją powtarzać. Niekiedy powoduje ona u dzieci bradykardię. Pojedyncza dawka sukcynylocholiny wywołuje większe zaburzenia rytmu serca u dzieci niż u dorosłych30. Nie obserwuje się natomiast włókienkowych drżeń mięśniowych ani wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej u dzieci poniżej 4 roku życia, a u dzieci starszych wzrost tego ciśnienia jest mniejszy niż u dorosłych31. Uciśnięcie chrząstki pierścieniowatej jest zabiegiem skutecznym wobec możliwości wystąpienia regurgitacji32. Przy dużych dawkach może wystąpić blok podwójny.
Dodaj komentarz