LEKI WPŁYWAJĄCE NA KRĄŻENIE JELITOWO-WĄTROBOWE CHOLESTEROLU

Cholestyramina. Jest żywicowym wymiennikiem jonowym, w skład którego wchodzi sól czwartorzędowego chlorku amonowego. Nie rozpuszcza się w wodzie i prawie całkowicie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. W jelicie cienkim jon chlorkowy wymienia się z kwasami żółciowymi, przerywając krążenie jelitowo-wątrobowe cholesterolu. Znacznie zwiększa się wydalanie kwasów żółciowych z kałem. Powoduje to kompensacyjne zwiększenie biosyntezy cholesterolu w wątrobie do kwasów żółciowych. Prowadzi to do zwiększenia aktywności LDL-re- ceptorów w wątrobie i zwiększonego wychwytywania cząsteczek LDL z krwio- biegu. W wyniku tego bilans cholesterolowy staje się ujemny, a stężenie cholesterolu w surowicy wyraźnie się zmniejsza, przede wszystkim dzięki zmniejszeniu stężenia frakcji LDL.

Wskazaniem do podawania leku jest typ II, a szczególnie typ Ha hiperlipidemii. Poza tym stosuje się go w leczeniu świądu spowodowanego cholemią w przebiegu żółtaczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dobutamina

Jeżeli skurczowe ciśnienie tętnicze wynosi (lub wzrośnie po norepinefrynie) 9,33-13,3 kPa (70-90 mm Hg), zaleca się podawanie dopaminy. Podobnie jak noradrenalina jest ona naturalnym neuroprzekaźnikiem, ma ona jednak bardziej wybiórczy...