Naczynioruchowy peptyd jelitowy

Hamuje wchłanianie wody, sodu i potasu w jelicie cienkim. Pobudza uwalnianie- insuliny i glukagonu. Żołądkowy peptyd hamujący (GIP) wytwarzany jest przez komórki APUD (Amine Precursors Uptake Decarboxylation) i komórki K w gruczołach dwunastnicy i jelita czczego. Hamuje on wydzielanie kwasu żołądkowego i pepsyny. Wzmaga uwalnianie insuliny w przypadkach zwiększonego stężenia glukozy we krwi.

Naczynioruchowy peptyd jelitowy (VIP) jest wytwarzany w komórkach DlL błony śluzowej przewodu pokarmowego. Rozszerza on naczynia krążenia obwodowego, trzewnego i wieńcowego oraz płucnego, rozszerza oskrzela i zwiększa wentylację.. VIP hamuje wydzielanie kwasu żołądkowego, pepsyny i gastryny. Pobudza wydzielanie wody i wodorowęglanów przez trzustkę. Silnie pobudza wydzielanie jelitowe, zmniejsza wchłanianie chlorków i wody przez jelito czcze i kręte. Przyspiesza pasaż jelita powodując biegunkę. VIP wzmaga uwalnianie insuliny, pobudza gliko- genolizę i lipolizę oraz powoduje obniżenie ciśnienia krwi, W guzach endokrynnych- oraz neuroendokrynnych (vipoma) dochodzi do zwiększonego wytwarzania i podwyższonego stężenia VIP w surowicy krwi. U tych chorych występują: silna biegunka choleropodobna, zaburzenia metabolizmu glukozy, okresowe zaczerwienienie twarzy, zahamowanie wydzielania kwasu żołądkowego. Usunięcie guza likwiduje te objawy.

Somatostatyna jest wytwarzana przez komórki Dj występujące między innymi w błonie śluzowej przewodu pokarmowego i w trzustce. Hamuje ona motorykę, przewodu pokarmowego wywołaną pokarmem, zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego, pepsyny, soku trzustkowego i jelitowego. Somatostatyna hamuje uwalnianie hormonów: gastryny, selcretyny, CCK, PP i motyliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

GÓRNA LOBEKTOMIA

GÓRNA LOBEKTOMIA. Nie jest łatwo zablokować wylot górnego płata, pozostawiając drożność oskrzeli do dolnych płatów. Próby wprowadzenia specjalnego sprzętu często kończą się niepowodzeniem. Górna lobektomia z powodu gruźlicy wiąże się...