Powikłania anestezji w fotelu stomatologicznym

-1. Niedotlenienie. Nawet przy podawaniu 20% tlenu w czasie anestezji w stomatologii może dojść do niedotlenienia wskutek niedostatecznego utrzymywania drożności dróg oddechowych. Może to być utrudnione, gdy chirurg naciska na żuchwę, wykonując ekstrakcję w jej obrębie. Niedrożność może być spowodowana przesunięciem tamponów lub zatkaniem nozdrzy przez maskę nosową. Stwierdzono, że w czasie operacji stomatologicznych zdarzały się zgony spowodowane niedotlenieniem30.

-2. Pobudzenie. Spokojne słowa anestezjologa pomagają w rozproszeniu obaw chorego, który się lęka, że anestezjolog uważa go za uśpionego. Szamotanie w okresie pobudzenia jest rzadsze, gdy użyto dodatkowo silnych środków, jak halotan. U silnych i wylęknionych chorych wskazana jest indukcja' dożylna, gdyż szybciej osiągnięty zostaje okres anestezji chirurgicznej, a w razie potrzeby można użyć dodatkowych dawek.

-3. Oddychanie przez usta. Rozcieńcza to mieszaninę podawaną z aparatu przez maskę aosową. U przestraszonych lub trudnych chorych należy do indukcji użyć pełnej maski Lwarzowej. Oddychanie przez usta może wystąpić jako skutek przedwczesnego wkła- iania instrumentów do ust lub niewłaściwego założenia tamponu. Bariera ustno-gardłowa, utworzona przez zbliżenie języka do podniebienia, może zostać przerwana przez larzędzia, palce operatora, tampony lub w ogóle ucisk języka87.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Preoksygenacja

-5. Operacje na otwartym sercu. Jeśli serce ma być wyłączone z krwiobiegu, powstaje konieczność zabezpieczenia mózgu przed nieodwracalnym uszkodzeniem. Na krótki okres takie zabezpieczenie zapewnia hipotermia. Wyłączenie serca na dłuższy...